Triptonik Vites Nedir? Nasıl Kullanılır? Vites Çeşitleri ve Özellikleri

Triptonik Vites Nedir? Nasıl Kullanılır? Vites Çeşitleri ve Özellikleri
Triptonik Vites Nedir? Nasıl Kullanılır? Vites Çeşitleri ve Özellikleri
14 - Ocak - 2021

Tiptronik Vites;
Otomatik şanzıman ile düz şanzıman kombinasyonuna ‘’tiptronik’’ denilmektedir. Sistem 1989 model yarış arabalarında ilk defa uygulanmıştır. Günümüzde de ilgi odağı olan şanzımana ilk haiz olan araç 964 Porsche’dir. Bir araç hem manuel hem otomatik kullanılabilir mi? Sorusuna tam olarak bu sistem cevap vermektedir.

Kullanımı;
Sürücü vitesi manuel değiştirebilmekte veya otomatik kullanımdan yararlanabilmektedir. Manuel kullanımlarda sürücü vitesi tiptronik yönde ufak hareketlerle yönetebilmektedir. Vites değişimi sistemden gelen sinyalle harekete geçmektedir. Vites artı yönde hareket ettirildiğinde büyütüp, eksi yönde hareket ettirip küçültülebilmektedir. Farklı olarak kullanım kolaylığı elde eden direksiyonun arkasındaki vites kolları ile otomatik ve spor kullanım kombinasyonu gerçekleşebilmektedir. Manuel kullanımda, motor devri yükselip düştükçe vites otomatik yükselir veya düşer. Devir sınırları üreticilere nazaran değişkenlik gösterebilmekte olup spor otomobillerde daha yüksek, iktisat arabalarda sinyal daha düşük devirlerde gerçekleşmektedir.

Tam Otomatik Vites;
Bu tip enstrumanların vites geçişleri fazlaca hassastır. Sarsılmadan ve seri bir halde vites değişebilen enstrumanların öteki bir avantajı ise yokuşlarda geri kaçma problemininin olmamasıdır. Tam otomatik enstrumanların yarı otomatik araçlardan farklarından biri de yakıt tüketimidir. Tam otomatik olan enstrumanların yakıt tüketimi daha fazladır. Tam otomatik bununla birlikte dizel yakıt kullanımına haiz olan enstrumanlar ülkemizdeki fiyat averajının üstündedir.

Yarı Otomatik Vites;
Otomatikleştirilmeyen manuel şanzıman da denilebilen sistem motor ile şanzıman bağlantısını bilgisayar denetimü ile debriyaj tarafından gerçekleştirir. Yeni nesil araçlara uygun fiyat alternatifi sunabilmek için üretilmiştir. Maliyet ve yakıt tüketiminde fazlaca pinti olan araçların vites geçişleri hissedilmektedir. Yokuşlarda geriye kaçırma durumu yaşanabilir. Biroldukça ünlü marka çalgılarında yarı otomatik şanzıman kullanmaktadır.

 

Sizlerde filomuzdaki farklı şanzımanlarda genç ve dinamik araçları denemek isterseniz Otomobil Kiralama Ankara-Rent A Car Ankara web sitemizden 7/24 online rezervasyon gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer Haberler
İletişim Bilgileri
0312 434 30 30 : 0532 218 3223 : [email protected] : Tınaztepe, Bülbülderesi Cd. 4/A, 06660 Çankaya/Ankara Ankara