Kış Mevsiminde Tatil mi Olur Diyenleri Haksız Çıkaracak 5 Muhteşem Yer

Kış Mevsiminde Tatil mi Olur Diyenleri Haksız Çıkaracak 5 Muhteşem Yer
Kış Mevsiminde Tatil mi Olur Diyenleri Haksız Çıkaracak 5 Muhteşem Yer
15 - Ocak - 2021

 Yaz mevsiminin sıcacık güneşini teninizde hissettiğiniz, kumların parmaklarınızın arasından kaybolduğu, deniz manzarası karşısında güneşlenirken buzlu içeceklerle içinizi ferahlattığınız günler geride kaldıysa, kışlıkları indirme vakti gelmiştir. Hepimizin gözleri o eski sıcak günleri ararken bir taraftan muhtemelen çoğumuz bu koca kış mevsimini iyi mi atlatacağımızı düşünüyordur. ‘Evde bir oraya bir buraya yattım, yirmi tane dizi bitirdim’ diyenlerden olmak istemiyorsanız, bu yazımız tam size göre.

Kış tatilinin tadı bir başkadır diyenler arasındaysanız gönül rahatlığıyla gezebilmek için en uygun fiyata araç kiralama hizmetinden faydalanabilirsiniz.

           

            Uludağ – Bursa

Binlerce yıllık tarihi geçmişe haiz ve birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Uludağ, Bursa ilimizin günümüze ulaşmış en önemli detaylarından biridir. Dört mevsim de ziyaret edebileceğiniz Uludağ, Türkiye’yi dağ otelleri, dağcılık kulüpleri, kayak sporu ve kayak evleri, teleferik ve telesiyejler, kış turizmi ve tabiat sporları ile tanıştırmış doğa harikası bir dağdır.

Günübirlik konaklama da yapabileceğiniz Uludağ’a gelirseniz Uludağ Göller Bölgesi’ne gidip Buzlu Göl’de fotoğraf çekilmeyi ihmal etmeyin. Görkemli tepelerde kayak yapmak benzer biçimde adrenalin dolu aktiviteler yapabileceğiniz benzer biçimde yalnız telesiyeje binip manzaranın hazzını göklerden çıkarabilir veya sıcak kahvenizi alıp kar manzarasının keyfini daha sakin bir akşam ile sürdürebilirsiniz.

Bölgenin en yüksek noktasını oluşturan Uludağ, senenin 4-5 ayı karla örtülüdür. Bursa ovasından yukarı çıktıkça bitki kuşaklarının hepsi botanik bilimindeki tanımlamalara en uygun şekilde yer almış olduğundan bu dağ uluslararası bir üne sahip olmuştur. Ek olarak buraya kadar gelmişken Uludağ milli Parkı’nı da ziyaret etmeyi unutmayın.

Siz de Ankara araç kiralama hizmetiyle Görkemli Uludağ’ı en konforlu şekilde gezebilirsiniz..

 

Ayder Yaylası – Rize

Karadeniz’in doğasını, tertemiz havasını ve leziz yemeklerini bir de kış mevsiminde görmek isterim diyorsanız Rize’de bulunan Ayder Yaylası mutlaka gitmeniz ihtiyaç duyulan yerlerin başında gelir.

1300lü yıllarda Halalılar tarafından kurulan Ayder Yaylası, ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir yayladır. Halalılar tarafınca hiçbir süre yayla olarak kullanılmamış olan Ayder Yaylası’nın yalnız dinlenme fakatçlı kullanıldığı bilinmektedir. Halalıların Hala Köyünden yaylalarına doğru göçü esnasında bir dinlenme yeri olarak kullanılan Ayder kaplıcasının geçmişi 1700lü yıllara uzanmaktadır. Osmanlı döneminden bu yana şifalı suyu ile ziyaretçilerini etkileyen Ayder kaplıcası, romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları, hanım hastalıkları ve cilt hastalıkları benzer biçimde birçok rahatsızlığa faydalı gelmektedir. 260 metre derinlikten gelen 55 derecelik kaplıca suları, yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları olan insanlar için uzman bir doktora danışmadan sakıncalı bir duruma sebep olabilir.

            Yazları ayrı bir güzelliğe haiz olan Ayder Yaylası, gerek kaplıca sularıyla gerek karla kaplı çamlarının mükemmel manzarasıyla gerek geleneksel ahşap evleriyle sizi büyülemeye hazır duruyor.

Karadeniz âşıklarının favorisi olan Ayder Yaylası’na kolay ulaşım için ucuz Ankara araç kiralama kampanyalarına bakabilirsiniz.

 

Yedigöller – Bolu

Türkiye’nin ilk milli parklarından ve ülkedeki en ufak milli parklardan biri olan Yedigöller, 1623 hektarlık alanda Türkiye’deki büyük memeli türlerinin çoğunu içinde barındırır ve tertipli koruma yapılarak ormanda yer alan hayvanların sayısı artırılmaktadır. Ormanda geyik ve karaca gibi hayvanların yanı sıra ayı, kurt, domuz, çakal ve tilki benzer biçimde çeşitli türden hayvanlar da bulunmaktadır. 240 nebat türünün de ev sahipliğini icra eden Yedigöller, bölgede yer alan sayısız mantar çeşidi ile de ünlüdür.

            Dünya Koruma Birliği’ne alınan Yedigöller milli Parkı, toprak kaymaları sonucunda oluşmuş yedi tane gölden ve el yapımı köprülerle şekillenmiş akarsulardan oluşmaktadır. Hem yazın aynı zamanda kışın ayrı bir güzelliğe sahip Yedigöller’e günübirlik gelebileceğiniz şeklinde yakınlarda bulunan otellerde yada bungalov evlerde de konaklama imkânına sahipsiniz.

Bolu’nun en güzel bilgilerindan kabul edilen Yedigöller’e en rahat ulaşım için ucuz Ankara araç kiralama fiyatlarımızı inceleyebilirsiniz.

 

Pamukkale – Denizli

            Türkiye’nin Denizli ilinde bulunan Pamukkale, kaplıcalar ve akan sulardan kalmış karbonat minerallerinden oluşan teras ve travertenlerden oluşur. 17 adet sıcak su kaynağı bulunan bölgede su sıcaklıkları 35 ila 100 içinde değişmektedir. Turistlerin gözde seyahat duraklarından önde gelen Pamukkale, antik çağlardan günümüze kadar hamamları, faydalı kaplıcaları ve pamuk görünümlü travertenleriyle her zaman ilgi odağı olmuştur.

Kaplıcaların üzerine kurulmuş olan Hierapolis, Anadolu’nun güneybatısında yer alan Frigya’da antik bir kenttir. Bu mukaddes Frigya Hierapolisi, 1988 senesinde UNESCO Dünya Miras listesi’ne alınmıştır. Hristiyanlığın Anadolu’da yayılmasında çok büyük rol üstlenen Hierapolis, bu özelliğinin yanında Hz İsa’nın on iki havarisinden kabul edilen Aziz Philippus’un öldürüldüğü şehir olduğundan MS 4. Yüzyılda Philippus’un anısına din merkezi duyuru edilmiştir. Hemen sonra da Doğu’nun Klavuzu unvanını alarak MS 395 yılında Doğu Roma İmparatorluğu’na geçerek Piskoposluk merkezine dönüşmüştür.

Tabiatın en güzel görüntülerinden biriyle tarihin birleştiği bu harika bölgede birçok mitolojik sahnenin temsil edilmiş olduğu kalıntıları görebilirsiniz.

 

Sapanca – Sakarya

Sakarya ilimizde yer edinen Sapanca, ziyaretçilerine senenin her mevsimi farklı güzellikte manzaralar sunsa da kış mevsiminde buranın tadı bir farklıdır. Bembeyaz karların tüm Sapanca gölü ve çevresini adeta bir battaniye gibi kapladığı bu mükemmel manzara karşısında sıcak bir salep içerek gününüzü keyifli bir hale getirmek hiç de oldukça kolay. Üstelik konum olarak büyük şehirlere yakın olmasıyla günübirlik geziler için vazgeçilmez bir duraktır.

Sapanca’da göl kenarında meydana getirdiğinız yürüyüşten sonrasında Kırkpınar’da güzel bir akşam yemeği yiyebilir ve gezinize Sakarya’da bulunan yaylaları ziyaret ederek devam edebilirsiniz. Şehir merkezlerinden ve yoğun iş hayatının kasvetinden usanmış insanlar için harika bir kaçamak yeri olan Sapanca, yakınında açılan Kartepe Kayak Merkezi ile çok daha fazla rağbet görmeye başladı.

 

Diğer Haberler
İletişim Bilgileri
0312 434 30 30 : 0532 218 3223 : [email protected] : Tınaztepe, Bülbülderesi Cd. 4/A, 06660 Çankaya/Ankara Ankara